Katedra Teologii Praktycznej

Badania Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym UMK obejmują teologię pastoralną, katechetykę, liturgikę, homiletykę oraz teologię małżeństwa i rodziny. Realizowane są badania nad współczesnymi nurtami pastoralnej działalności Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i znaczenia wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Podejmowane są projekty z zakresu zasad odnowy liturgicznej w Kościele, akomodacji i właściwego odczytania treści paschalnego misterium Chrystusa ze szczególnym naciskiem na wychowanie liturgiczne zgodnie z zasadami podanymi w instrukcjach wydanych przez Kongregację Wychowania Katolickiego. Przedmiotem badań są współczesne nurty katechetyczne oraz próby realizacji nowej ewangelizacji w ramach nauczycielskiej misji Kościoła (katechetyka, homiletyka). Podejmowane są projekty poświęcone współczesnym teoriom i praktykom proklamacji Ewangelii z uwzględnieniem aspektów mariologicznych.

Kierownik Katedry:

Ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK