Szkoła Letnia

Wydział Teologiczny UMK, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, zorganizował Polsko-Chorwacką Szkołę Letnią o Janie Pawle II i jego dziedzictwie. Zajęcia zostały przeprowadzone w dniach 16-20 lipca br., w  budynku toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wakacyjne spotkanie pod tytułem „W poszukiwaniu tożsamości i wyzwań duszpasterskich” jest owocem współpracy między Wydziałami Teologicznymi uniwersytetów w Toruniu i w Zagrzebiu. Podczas papieskiej szkoły letniej głównymi prelegentami byli: ks. prof. zw. dr hab. Jan Perszon, ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz, ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK oraz ks. dr Mario Tomljanović, dr Nenad Malović i dr Saša Horvat Wśród poruszanych tematów znalazły się m. in. zagadnienia ludzkiej godności, problematyka duchowości kapłańskiej, filozoficzne idee Jana Pawła II. Osoba papieża Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego, jest ważną postacią dla chrześcijańskiej społeczności w Chorwacji. Po owocnych obradach profesorowie i studenci z Rijeki i Zagrzebia spotkali się z ks. bp. Andrzejem Suskim – emerytowanym biskupem toruńskim, a także z p. Piotrem Całbeckim – marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Chorwaccy goście mogli podziwiać zabytki architektoniczne i muzea znajdujące się w obszarze Starego Miasta. Odwiedzili także Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Zamek Bierzgłowski i Ośrodek im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Kierownikiem projektu jest ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.