Kontakt ul. Gagarina 37, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 90
+48 56 611 49 94
e-mail: teologia@umk.pl

Tydzień Bibliotek 2024 w Bibliotece Uniwersyteckiej

Zdjęcie ilustracyjne

Szanowni Państwo!

Od 8 do 15 maja trwać będzie XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku obchodzony pod hasłem Biblioteka – miejsce na czasie. Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy BU przygotowały szereg wydarzeń, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Na dobry początek 8 maja o godz. 11.00 zapraszamy na Kawę z Bibliotekarzem (plac przed wejściem głównym do Biblioteki), a na godz. 17.00 na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim - torunianinem uhonorowanym „Katarzynką” oraz ambasadorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,  autorem wielu bestsellerów, w tym „Samotność w sieci”, „Koniec samotności”, czy „Stany splątane”. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Maciej Wróblewski z Wydziału Humanistycznego UMK (BU, II piętro).

Nie będzie to jedyne spotkanie autorskie. 10 maja o godz. 11.00 dr hab. Dorota Michaluk, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz prof. dr hab. Iryna Matiash – pracownik Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK dyskutować będą o ukraińskim dyplomacie, białoruskim społeczniku rodem z Podlasia - Iwanie Kraskowskim (1880-1955). Tę „(Nie)historyczną prezentację” poprowadzi dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK – zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. 13 maja o godz. 13.00 o żużlu oraz społecznych aspektach kibicowania, a także wpływie legendy toruńskiego żużla Mariana Rosego na lokalną tożsamość i kulturę rozmawiać będą doświadczony dziennikarz, publicysta i autor książek o tematyce sportowej Daniel Ludwiński oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, socjolog prowadzący badania m.in. nad społecznym fenomenem kibicowania, dyrektor Ośrodka Analiz Strategicznych UMK. 14 maja natomiast o historii i kulturze Mazur, a także procesie przekładu oraz wydawania literatury naukowej na podstawie niemieckiego i polskiego wydania „Zaniku ludu mazurskiego” dyskutować będą autor publikacji prof. dr hab. Janusz Małłek, tłumacz publikacji, wybitny niemiecki slawista i historyk dr Andreas Lawaty, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie prof. dr hab. Norbert Kasparek – inicjator wydania książki w przekładzie, a także właściciel i redaktor Oficyny Wydawniczej „Retman” w Dąbrównie Waldemar Mierzwa. Wszystkie powyższe spotkania odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej w sali nr 8.

Nie zabraknie także wystaw. 9 maja o godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy miedziorytów autorstwa artysty-grafika Wojciecha Łuczaka, a przez cały Tydzień, prezentowana będzie wystawa nawiązująca do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek pt. „Biblioteka na czasie - czas w bibliotece!” (BU, II piętro).

Ponadto zapraszamy na warsztaty „Create digital exhibitions with open source software Omeka S”, które poprowadzi dr Dominik Piotrowski z Oddziału Informacji BU UMK (13 maja, godz. 15.00), a także na wernisaż wystawy cyfrowej: „Kto nie czci Kopernika? Sto lat obchodów kopernikańskich w dokumentach życia społecznego z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu” (14 maja, godz. 15.00). Obydwa wydarzenia wpisane są w cykl YUFE Academy https://yufe.eu/wp-content/uploads/2024/04/YUFE-Academy-Programme-May-2024_links.pdf i odbędą się online na platformie MS Teams.

Nie obejdzie się także bez tradycyjnego już Majowego Kiermaszu Książek (14 maja, godz. 08.00–15.00, hol główny BU), okazji do zwiedzenia Oddziału Konserwacji i Zabezpieczania Zbiorów oraz Pracowni Digitalizacji Biblioteki (13 maja, godz. 09.00–11.00), a także „Prezentacji bibliografii regionalnych  Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu opracowywanych w systemie Alma” (15 maja, godz. 10.30, sala nr 8 BU).

Szczegółowy program Tygodnia Bibliotek dostępny jest na stronie https://www.bu.umk.pl/tydzien-bibliotek-2024.

Bogatą ofertę przygotowała także Biblioteka Medyczna UMK https://bm.cm.umk.pl/atrakcje-na-tydzien-bibliotek-wernisaz-wystawy-o-marcelim-lukowiczu-wystawa-o-hobby-bibliotekarzy-warsztaty-book-folding-art-sesje-gier-planszowych-oraz-ukladanie-puzzli/

Serdecznie Państwa zapraszam!
dr Krzysztof Nierzwicki
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

pozostałe wiadomości