Kontakt ul. Gagarina 37, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 90
+48 56 611 49 94
e-mail: teologia@umk.pl

Nowa wystawa

Zdjęcie ilustracyjne

NIEWIASTA OBLECZONA W SŁOŃCE…

Fatima 1917 – 2017

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia. (Ap 12,1)

W 1917 roku, w okresie od 13 maja do 13 października, miały miejsce objawienia Matki Bożej w dolinie Cova Da Iria (Dolina Pokoju) niedaleko Fatimy. Systematycznie, 13 dnia każdego miesiąca Matka Boża ukazywała się trójce dzieci przekazując im prośby i przestrogi dotyczące przyszłości świata zawarte w trzech częściach spisanych przez najstarszą z widzących Lucię dos Santos. Dwie pierwsze nawołujące do pokuty i nawrócenia przekazane zostały ogółowi wierzących. Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej dotyczy końca czasów i kary jaka spadnie na ludzkość z powodu popełnianych grzechów. Treść ta pokrywa się z proroctwami Księgi Apokalipsy spisanymi na wyspie Patmos przez św. Jana Ewangelistę. Nie jest jednak ukryta za szyfrem symbolicznego kodu, lecz podana w sposób ogólnie zrozumiały, aczkolwiek wizyjny. Na aktualność jej treści wskazują poruszające słowa papieża Benedykta XVI – „Myli się ten, kto myśli, że misja proroctw z Fatimy jest zakończona,”które wypowiedział 13 maja 2010 roku w fatimskim sanktuarium.

W minionym roku upłynęło 100 lat od objawień w Fatimie. Zakończył się jubileuszowy rok. Papież Franciszek kanonizował dwoje widzących dzieci. Czas i okoliczności nie sprzyjały jednak świętowaniu. Dotykały nas kataklizmy, przemoc i agresja, niemal każdego dnia docierały do nas komunikaty o zamachach, atakach terrorystycznych. Spotykały nas i wciąż spotykają nieszczęścia społeczne i osobiste. Przeciążeni nawałem informacji, stresem, presją osiągnięcia powodzenia, podołania stawianym wymaganiom, z trudem znajdujemy czas na refleksję, rozmowę i modlitwę. W chrześcijańskiej Europie burzone są katedry, zamykane kościoły. Nasuwają się podstawowe pytania - Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Szukając odpowiedzi, w rocznicę 100-lecia Objawień Fatimskich, pochylamy się nad prorockimi przepowiedniami Matki Bożej.

Historia Objawień Fatimskich oraz maryjne przesłanie wzywające do pokuty i nawrócenia, stały się inspiracją do realizacji wystawy Niewiasta obleczona w słońce…

Wystawa ta jest wspólnym głosem artystów chrześcijan - w setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie - wskazującym na aktualność fatimskiego przesłania oraz potrzebę pełnego i powszechnego poznawania zawartych w nim treści. Jest też wyrazem świadectwa wiary, próbą ewangelizacji przez sztukę oraz osobistym i wspólnotowym rodzajem modlitwy i medytacji.

Uczestnikami wystawy są artyści zaangażowani w działalność Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu oraz zaproszeni do udziału goście. Prezentowane prace reprezentują różne dyscypliny artystyczne, różne też są konwencje i postawy artystyczne charakterystyczne i reprezentatywne dla każdego z twórców. Na wystawie możemy odnaleźć wizerunki maryjne (K. Szalewska, P. Będkowski, Z. Dąbrowska, Z. Ludwiniak, E. Wasyłyk, I. Popiołek, K. Rochecki, A. Barbarowicz, G. Zielińska, Bożena Szmelter-Fausek), prace ilustrujące sceny objawień (B. Przybyliński, T. Boruta, J. Gąsiorek, T. Rzeszutek, Jerzy Tomaszek,), a także realizacje o charakterze abstrakcyjnym, (M. Rochecka, Jolanta Kuszaj, I. Święcicka), ekspresyjnym lub symbolicznym (Hanna Brzuszkiewicz, A. Wojciechowski, S. Natanaela, M. Szary, S. Kośmiński). Prezentowane prace zostały wykonane w związku z okolicznością wystawy lub wybrane z dotychczasowego dorobku artystów.

Prezentacja w Galerii Krużganek (Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”) - to trzecia odsłona wystawy Niewiasta obleczona w słońce... Wcześniej prezentowana była w Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK – U Teologów w Toruniu oraz w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

Mirosława Rochecka

Uczestnicy wystawy: Anna Barbarowicz, Piotr Będkowski, Wiesława Błażejczyk (S. Natanaela), Beata Bober-Kocoł, Tadeusz Boruta, Hanna Brzuszkiewicz, Zofia Dąbrowska, Jerzy Gąsiorek, Mirosław Kocoł, Stanisław Kośmiński, Peter Krupa, Jolanta Kuszaj, Zdzisława Ludwiniak, Irena Popiołek, Bogdan Przybyliński, Agata Rochecka, Mirosława Rochecka, Kazimierz Rochecki, Stanisław Rodziński, Krystyna Rudzka,Tomasz Rzeszutek, Tomasz Sobecki, Janusz Sytek, Iga Święcicka, Krystyna Szalewska, Marek Szary, Bożena Szmelter-Fausek, Jerzy Tomaszek, Elżbieta Wasyłyk,Andrzej Wojciechowski, Grażyna Zielińska

Kuratorzy wystawy: Mirosława Rochecka, Zdzisława Ludwiniak

Pobierz katalog wystawy

pozostałe wiadomości