W roku kopernikańskim z Fides et ratio

Na Wydziale Teologicznym UMK Duszpasterstwo Środowisk Twórczych im. św. Jana Pawła II w Toruniu, w ramach Akademickiej Przestrzeni Sztuki - U TEOLOGÓW, otworzyło wystawę zatytułowaną: W ROKU KOPERNIKAŃSKIM Z FIDES ET RATIO św. Jana Pawła II. Prezentowana w terminie 22.10.2023–23.06.2024 wystawa jest dedykowana Janowi Pawłowi II.

Autorami udostępnionych w przestrzeni akademickiej dzieł są artyści z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu, spotykający się każdego miesiąca na Wydziale Teologicznym pod opieką duszpasterską ks. prof. Dariusza Koteckiego oraz współpracujący z DŚT w realizacji wielu już wspólnych wystaw i projektów artyści zatrudnieni na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, a także zaproszeni do udziału w wystawie twórcy z innych uczelni i środowisk artystycznych (Polska, Słowacja). Na zaproszenie do udziału w wystawie pozytywnie odpowiedziało też realizując nowe prace kilkoro członków Toruńskiego Okręgu ZPAP.

Nietypowa, „żywa” koncepcja prezentowanej aktualnie wystawy zakłada jej aranżacyjną zmienność, przekształcenia i uzupełnienia ekspozycji oraz autorski rozwój realizacji w trakcie trwania wystawy. Wystawa jest inauguracją i wstępem do projektu artystyczno-badawczego planowanego na rok 2024, który zakłada realizację nowych dzieł inspirowanych pogłębioną lekturą dorobku epistemologicznego Jana Pawła II, w tym szczególnie papieskiej encykliki "Fides et Ratio".

Uczestnicy wystawy: Andrzej Banachowicz, Anna Barbarowicz, Janusz Bisaga, Beata Bober Kocoł, Andrzej Borcz, Hanna Brzuszkiewicz, s. M. Natanaela Wiesława Błażejczyk CSSF, Joanna Błońska, Jerzy Czapiewski, Jerzy Gąsiorek, Zofia Dąbrowska, Zbigniew Jankowski, Martin Kellenberger, Mirosław Kocoł, Jolanta Kuszaj, Józef Panfil, Bogdan Przybyliński, Ks. Wincenty Pytlik, Justyna Rebelka-Czapiewska, Mirosława Rochecka, Kazimierz Rochecki, Wiesława Markiewicz, Zdzisław Nitka, Anna Swoboda, Katarzyna Ślusarska, Iga Święcicka, Jerzy Jan Tomaszek, Andrzej Tomczak, Sylwia Walania, Elżbieta Wasyłyk, Zdzisław Wiatr, Grażyna Zielińska.

Autorka koncepcji i kurator wystawy
prof. dr hab. Mirosława Rochecka