ul. Gagarina 37, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 90
+48 56 611 49 94
e-mail: teologia@umk.pl

Informacje dla szkół

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu troszczy się nie tylko o swoich obecnych, ale i przyszłych studentów. Dla uczniów szkół średnich przygotowujemy materiały edukacyjne zarówno do nauczania zdalnego, jak i stacjonarnego, konkursy, konferencje, warsztaty oraz wydarzenia wchodzące w skład Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

1. MATERIAŁY EDUKACYJNE

Laboratorium św. Jana Pawła II, działające przy naszym Wydziale, we współpracy z Kujawsko-Pomorską e-Szkołą przygotowało cykl katechez dotyczących św. Jana Pawła II na 100 rocznicę Jego urodzin. Podczas wakacyjnego projektu „Przystań na #100” mgr Jan Wółkowski i zaproszeni przez niego goście dzielili się swoim doświadczeniem Jana Pawła II i świadectwem duchowej drogi. Również ks. dr Dawid Wasilewski, duszpasterz akademicki naszego Wydziału oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży Diecezji Toruńskiej czynnie włączył się w katechizowanie za pomocą youtubowego kanału e-Szkoły. Katechezy można znaleźć tutaj oraz na kanale Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły.

Dla uczniów przygotowany został wirtualny Escape Room „Misja 99”, stworzony przez dr Annę Krygier – nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mgr Karolinę Olszewską.

Rekolekcje pod nazwą „Wielki Tydzień – Wielkie Wyzwanie” zrealizowane przez Laboratorium św. Jana Pawła II to kolejna propozycja skierowana do uczniów, podobnie jak spot uwrażliwiający na wartości, jakimi są miłość i odpowiedzialność. Filmy dokumentujące wspomniane działania dostępne są na kanale Youtube naszego Laboratorium.

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki prowadzi autorski program dla TVP Bydgoszcz „Żyję słowem”, którego ideą przewodnią jest aktualizacja Słowa Bożego we współczesnym świecie.

Dziekan naszego Wydziału ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz prowadzi w Telewizji Gdańsk cykl rozważań dotyczących Ewangelii niedzielnych. Co tydzień można również w „Słowie Życia” wysłuchać Ewangelii niedzielnej wraz z komentarzem (publikacja w każdy piątek około 19.00).

2. KONKURSY

We współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Toruńskiej na Wydziale Teologicznym odbywa się etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej.
Konkurs „Nauka, Religia i Edukacja” to propozycja WT UMK skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Treścią zmagań konkursowych był esej na temat relacji między nauką a wiarą.
Od roku szkolnego 2020/2021 przeprowadzany będzie Konkurs Artystyczny „Ślady nadziei…”. Więcej informacji…

3. KONFERENCJE MŁODZIEŻOWE

We współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Toruńskiej od 2018 roku organizowane są konferencje dedykowane młodzieży. Pierwsza miała tytuł „Od laboratorium wiary do rabanu w Kościele”, a kolejna „Sztos zarządca”. Konferencja organizowana w tym roku odbędzie się pod hasłem „Ekonomia bezinteresowności” i zostanie przeprowadzona w sposób zdalny. Więcej informacji wkrótce!

4. WARSZTATY

Laboratorium św. Jana Pawła II przygotowało na 2021 rok cykl warsztatów poświęconych Janowi Pawłowi II i rodzinie. Warsztaty będą dedykowane dla pięciu grup (klasy 0-3; klasy 4-6; klasy 7-8; klasy szkoły ponadpodstawowej; nauczyciele). Szczegółowe informacje zostaną podane niebawem!

5. TORUŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

W ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki został przygotowany Escape Room „Czasoprzestrzeń ucieczki z Egiptu”, który cieszył się jedną z największych frekwencji w historii całego Festiwalu. Przez cztery festiwalowe dni Escape Room odwiedziło ponad 200 osób. Były to zarówno całe klasy, rodziny jak i grupy znajomych.

Dwa kolejne projekty – „LoLekMania” dla dzieci oraz „Pod murami Watykanu” dla młodzieży i dorosłych – zostały pozytywnie zaopiniowane i przyjęte do Festiwalu na rok akademicki 2019/2020. Ze względu na pandemię koronawirusa TFNiS nie odbył się. Nowy termin to 23-25 kwietnia 2021 roku.

6. DZIAŁANIA LABORATORIUM ŚW. JANA PAWŁA II DLA SZKÓŁ

Chcesz przeżyć podróż w czasie? Spotkać się z wielkimi ludźmi polskiego Kościoła? Weź udział w “Eksperymencie WW” i rozwiąż czekające na Ciebie zagadki!
Tutaj link: https://view.genial.ly/60bcbb13385c9c0d4d9478ce/interactive-content-eksperyment-ww oraz filmik “Czy rycerze na białych koniach istnieją?” będący krótką refleksją nad kobiecością w ujęciu kard. Wyszyńskiego i Karola Wojtyły: https://www.youtube.com/watch?v=KfpbaUkJwKA