Katedra Teologii Systematycznej
Katedra Teologii Systematycznej na Wydziale Teologicznym UMK prowadzi badania nad rozumowym uzasadnieniem Boskiego pochodzenia chrześcijaństwa odnosząc się do faktu Jezusa Chrystusa i Objawienia Bożego. Program badań uwzględnia analizę Boskiego pochodzenia Kościoła. Badania prowadzone w zakresie religiologii uwzględniają prawidłowość struktury zjawiska religijnego wyjaśniając jednocześnie różnice pomiędzy poszczególnymi religiami. Podejmowane są badania dotyczące świadomości religijnej polskiego społeczeństwa. W ramach teologii dogmatycznej podejmowana jest pogłębione studium nad misterium objawienia Bożego przy uwzględnieniu nexus misteriorum – wzajemnych związków badanych prawd objawionych z historycznym rozwojem dogmatów i nauczaniem magisterialnym Kościoła. Badania mają na celu ukazanie wartości egzystencjalnych dogmatu z podkreśleniem jego duchowego i pastoralno-kerygmatycznego charakteru. Szczególny nacisk położony jest na aspekt ekumeniczny podejmowanych badań oraz na historię ruchu ekumenicznego, zwłaszcza w kontekście lokalnym.
Badania współtworzących Katedrę Teologii Systematycznej pracowników dotychczasowej Katedry Teologii Moralnej i Duchowości uwzględniają wzniosłość powołania człowieka w Jezusie Chrystusie i przynaglenie niesienia miłości w życie świata. Refleksja naukowa odzwierciedla tajemnice człowieka w codziennym życiu moralnym, gdzie chrześcijanin realizuje swoje szczególne powołanie we wspólnocie ludzkiej. Badania w zakresie duchowości mają na celu zrozumienie procesów życia wewnętrznego, ich źródeł i praw rozwoju. Ponadto uwzględniają związki zachodzące pomiędzy strukturą psychofizyczną człowieka, a rozwojem osobowości chrześcijańskiej. W tym celu prowadzone są także badania nad głównymi nurtami i szkołami duchowości w Kościele polskim, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Pomorza i Kujaw.
W Katedrze Teologii Systematycznej realizowany jest projekt “Laboratorium św. Jana Pawła II”, w ramach którego odbywają się warsztaty i lekcje, konferencje, seminaria, powstają też materiały dydaktyczne. Laboratorium współpracuje m. in. z Instytutem Jana Pawła II z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym wspólnie organizuje konferencje naukowe, seminaria i wieczory autorskie (w Toruniu i Lublinie). Powstanie Laboratorium jest efektem współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Laboratorium św. Jana Pawła II tworzą pracownicy Wydziału Teologicznego.
Profil Laboratorium św. Jana Pawła II na Facebooku (@LabJPII): FACEBOOK
Kierownik Katedry:

Ks. prof. dr hab. Zbigniew Wanat
Profesorowie:
Ks. prof. dr hab. Jan Perszon
Kierownik Pracowni Dokumentacji i Badań Alternatywnych Ruchów Religijnych i Parareligijnych
CV, dorobek naukowy
Zobacz bibliografię
Ks. prof. dr hab. Stanisław Suwiński
CV, dorobek naukowy
Zobacz bibliografię
Ks. prof. dr hab. Wiesław Łużyński
CV, dorobek naukowy
Zobacz bibliografię
Profesor uniwersytetu:
Ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński, prof. UMK
CV, dorobek naukowy
Zobacz bibliografię
Adiunkt:

Ks. dr hab. Sławomir Kunka
Zobacz bibliografię
Asystent:
Pracownia Dokumentacji i Badań Alternatywnych Ruchów Religijnych i Parareligijnych

mgr Ireneusz Kamiński